Wróć do Aktualności

24.01.2013

Volkswagen wśród 50 najbardziej innowacyjnych firm świata wg The Boston Consulting Group

Firmy technologiczne, telekomy, producenci samochodów i przedsiębiorstwa przemysłowe wśród najbardziej innowacyjnych firm świata według The Boston Consulting Group.

76 proc. kadry zarządzającej firm wskazuje innowacyjność jako jeden z trzech priorytetów deklarując, że zamierzają zwiększyć inwestycje w innowacyjność - wynika z rankingu World's 50 Most Innovative Companies.

Opracowując ranking World's 50 Most Innovative Companies zebraliśmy opinie 1500 dyrektorów i członków zarządów przedsiębiorstw z kilkudziesięciu państw, m.in. Stanów Zjednoczonych, Kanady, Chin, Indii, Australii, Japonii, Wielkiej Brytanii, Niemiec, Francji, Rosji i Polski. Poprosiliśmy ich o wskazanie firm, które uznają za najbardziej innowacyjne. Dodatkowo, nasi eksperci ocenili ich wyniki finansowe, m.in. poziom zwrotu dla akcjonariuszy, wzrostu przychodów i marży - mówi Andrew Taylor, partner w biurze BCG w Chicago i współautor raportu.

Badanie, które przeprowadzili eksperci BCG, widać wyraźnie, że innowacyjność staje się coraz wyżej w agendzie szefów firm. 76 proc. z nich wskazała ją jako jeden z trzech najważniejszych priorytetów, a 69 proc. zapowiedziała, że zamierza zwiększyć inwestycje w innowacyjność swoich firm. Dlaczego? W ocenie naszych respondentów nowatorskie podejście po prostu się opłaca, a innowacyjne firmy dają swoim akcjonariuszom wyższy poziom zwrotu.

W pierwszej dziesiątce rankingu królują firmy amerykańskie - znalazły się w niej Apple (1.), Google (2.), Microsoft (4.), Facebook (5.), IBM (6.) i Amazon (9.). W ogóle Stany Zjednoczone zostały uznane za niekwestionowaną ojczyznę innowacyjności, z której wywodzi się blisko połowa spośród 50 wyróżnionych firm.

W pierwszej dziesiątce pojawiają się też 4 firmy azjatyckie - koreański Samsung (3.) i Hyundai (10.), japońskie Sony (7.) oraz Haier, producent sprzętu AGD wywodzący się z Hong Kongu. Azja, z 15 przedsiębiorstwami w rankingu, jest drugim po USA najbardziej sprzyjającym innowacyjności regionem.

W drugiej dziesiątce rankingu BCG pojawia się pierwsza firma z Europy - jest to niemieckie BMW, które znalazło się na 14. miejscu. Niemcy okazują się najbardziej innowacyjną z europejskich gospodarek - stamtąd, oprócz BMW, wywodzi się koncern chemiczny BASF (23. pozycja w rankingu BCG), Audi (25.), Siemens (26.) oraz Volkswagen (45.).

Z analizy BCG wynika, że najwięcej innowacyjnych firm wywodzi się z sektora technologicznego i telekomunikacyjnego, natomiast na kolejnych miejscach znajduje się motoryzacja oraz produkcja przemysłowa. W sumie przedsiębiorstwa z tych branż stanowią aż 90 proc. firm w rankingu.

Co ciekawe, na liście World's 50 Most Innovative Companies nie ma ani jednego koncernu farmaceutycznego, natomiast obserwujemy wielki powrót sektora motoryzacyjnego. W gronie uznawanych za najbardziej innowacyjne firm świata znalazły się m.in. Audi, General Motors, Kia, Nissan i Renault, które w ostatnich latach zmagały się ze skutkami kryzysu.

O The Boston Consulting Group

The Boston Consulting Group jest międzynarodową firmą doradztwa strategicznego. Z 5600 konsultantami, absolwentami najlepszych światowych uczelni biznesowych i technicznych oraz programów MBA na Harvard Business School, London Business School, INSEAD i IESE wspiera zarządy przedsiębiorstw w budowaniu ich przewag konkurencyjnych. BCG, które w 2013 r. obchodzi 50-lecie, posiada 78 biur w 43 krajach świata.

W Warszawie biuro BCG działa od 15 lat. Kieruje nim Franciszek Hutten-Czapski wspierany przez grono partnerów - Marcina Kotlarka, Jarosława Dmowskiego, Stephana Lehrke i Martina Kalovca. Do grona alumnów BCG w Polsce należy wielu znanych liderów biznesu, m.in. Wojciech Sobieraj, twórca i prezes Alior Banku, Andrzej Klesyk, prezes PZU, Wojciech Sass, wiceprezes Banku BGŻ.

BCG jest globalnym partnerem Światowego Forum Ekonomicznego, Igrzysk Olimpijskich w Londynie oraz regat Volvo Ocean Race. W rankingu Best Companies to Work For 2012 magazyn Fortune uznał BCG za najlepszego pracodawcę wśród firm doradczych.

Zobacz pełny raport "Najbardziej innowacyjne firmy roku 2012" wg The Boston Consulting Group (PDF).

źródło: bank prasowy

Grupa Krotoski-Cichy Nadarzyn